Spanie na lotnisku – obciach, konieczność, a może dobry fun?

Spanie na lotniskach jest odbierane różnie – dla jednych to obciach (jak cię nie stać na nocleg to nie ruszaj się z domu), dla innych konieczność – odwołanie lotu, wczesnoporanny lot, dłuższy layover, jeszcze inni traktują to jako dobrą zabawę bo przecież młody turysta, niskobudżetowy, nie potrzebuje luksusów (jak kiedyś namiot zamiast domku), a obserwacja funkcjonowania lotniska, jego pracowników, a także innych podróżnych, kiedy nie widać takich tłumów jak w dzień, też może być ciekawa. Opinii na ten temat jest tyle ilu ludzi. Nie będziemy w tym artykule zajmować się za i przeciw, wadami i zaletami. Przedstawimy Wam wskazówki, rady, z których warto skorzystać aby noc na lotnisku była bezpieczna i spokojna.

BĄDŹ PRZYGOTOWANY NA ZAINTERESOWANIE PRACOWNIKÓW LOTNISKA

Nie wszędzie, ale zdarzają się sytuacje, że ochrona podchodzi, pyta – dlaczego śpisz na lotnisku? Dlaczego nie wybrałeś hotelu? Czy masz bilet na lot? Nikt Cię z lotniska raczej nie wyrzuci, ale warto być przygotowanym na ewentualne zainteresowanie. Spanie na lotnisku to zazwyczaj kwestia jednej nocy. Nie należy urządzać sobie z tego miejsca hotelu w pełnym tego słowa znaczeniu – żadnego prania, gotowania (takie sytuacje się zdarzają). Dla pracowników lotniska to miejsce to nie hotel. To nie jest złośliwość tylko dbanie o bezpieczeństwo i porządek. Pamiętajcie też, że często wcześnie rano możecie spodziewać się pobudki. Tyczy się to tych, którzy nocują na siedzeniach albo na głównych korytarzach.

BEZPIECZEŃSTWO NAJWAŻNIEJSZE

Niezależnie od tego czy śpisz na lotnisku sam czy z rodziną / znajomymi, wybieraj miejsca w pobliżu innych podróżnych oraz w zasięgu kamer. Na lotniskach także mogą zdarzyć się kradzieże, należy więc zapewnić bezpieczeństwo również dla swoich bagażów. Zamki od toreb należy mieć od swojej strony, ewentualnie od spodu albo od ściany. W ten sposób dostać się do bagażu będzie trudniej. Gdy śpicie, warto plecak czy torbę położyć pod głowę lub przywiązać pasek do ręki / nogi. Jeśli podróżujecie samotnie, pamiętajcie o zakazie pozostawiania bagażu bez opieki, ponieważ może się to skończyć jego detonacją przez służby (poważnie).

REZERWACJA MIEJSCA

Pamiętaj, że najlepsze miejsca zawsze rozchodzą się najszybciej. Ta zasada tyczy się również nocowania na lotniskach. Miejsca najwygodniejsze i najbezpieczniejsze warto załatwić sobie wcześniej, a nie tuż przed planowanym snem.

JAK SZUKAĆ?

Tak jak wspomnieliśmy wcześniej – miejsce powinno być bezpieczne, to najważniejsze. Inne wskazówki – lecąc z jednego terminala, warto poszukać miejsca na nocleg na innym. Spece od nocowania na lotniskach mają swoje ulubione miejsca takie jak taśmy bagażowe, czy kasy biletowe. W doborze miejsca do spania pomoże nam też strona sleepingairports.net, która zawiera opis najwygodniejszych miejsc do spania na lotniskach całego świata, a także listę tych lotnisk, które na noc są zamykane. Warto ją sprawdzić wcześniej!

GŁÓD, PRAGNIENIE, HAŁAS

Na wielu lotniskach, w nocy punkty gastronomiczne są zamknięte, na innych otwarte i dodatkowo wykorzystywane jako świetne miejsce na nocleg (np. McDonald’s w Atenach). Warto jednak wcześniej zaopatrzyć się w butelkę wody i jakieś przekąski. Czymś co przeszkadza w spaniu na lotniskach jest hałas. Nawet jeśli znajdziecie miejsce bez tłumów to i tak z głośników co kilka minut mogą wydobywać się przeróżne komunikaty. Mając to na uwadze, warto zabrać ze sobą stopery. Zajmują mało miejsca, a dają dużo.

CIEPŁO/ZIMNO

W zależności od lotniska, może być nam w nocy zimno lub ciepło. Na jednych klima ostro chłodzi, na innych działa w drugą stronę, czasami aż za bardzo. Nie będzie więc dziwnym widokiem spotkanie ludzi nocujących w kurtkach, czapkach i szalikach. Może to wydawać się głupie, ale jak przyjdzie co do czego to lepiej być przygotowanym na temperatury panujące na lotniskach.

A MOŻE SALONIK?

Na lotniskach istnieje coś takiego jak salonik. Za stosunkowo niewielką opłatą, oprócz wygodnego miejsca, będziecie mieli dostęp do WIFI, posiłków w formie bufetu, napojów (także tych z %).

Noc na lotnisku – z pozoru nic ciekawego, może nam dostarczyć wielu ciekawych przygód. Dodatkowo szansa na nowe znajomości, odwiedzenie miejsc, do których normalnie nie wybralibyśmy się albo, o których istnieniu nawet byśmy nie wiedzieli (np. muzeum na wspomnianym już lotnisku w Atenach). Tak więc to nie koniec świata kiedy przyjdzie nam spędzić noc w takim miejscu.

 

 

 

5 odpowiedzi do artykułu “Spanie na lotnisku – obciach, konieczność, a może dobry fun?

 1. Kamila

  Warto przysiąść i zając sobie miejscówkę z dostępem do prądu, filmy, muzyka, gry i inne umilą nam czas oczekiwania 🙂

 2. Pingback: 2 dni w Rzymie za 191 PLN | nonstopholidays.pl

 3. leaa

  nie wiem czy to dobra zabawa, ale na pewno czasem konieczność i każdy pasażer powinien być na to przygotowany, tutaj jest kilka ciekawostek na temat noclegu na lotnisku

 4. Kamis

  Witam
  Wybieram się w październiku do Aten.
  Postanowiłem że spędze noc na lotnisku (jesli Macie jakies wskazówki to chętnie wysłucham).
  Następnego dnia o 7 rano lot na upragnione Santorini 🙂

 5. Michał Autor

  Santorini – piękne miejsce 🙂 o naszej wyprawie na tę wyspę możesz przeczytać na Blogu. Co do spania na lotnisku w Atenach – większość siedzisk jest bez podłokietników, np po wejściu na lotnisko po lewej stronie na samym końcu. Podczas naszego pobytu nie było tam nikogo. Sporo ludzi śpi w McDonaldzie, ale tam było zimno. Dobre miejsce jest w części dostępnej po odprawie, przy gate 16-18. Co jakiś czas przeszkadza tylko komunikat o niepozostawianiu bagażu bez opieki 😉 ok 5 rano zaczyna się ruch, ale nie widziałem żeby ktoś kogoś budził. W pobliżu są toalety i poidełka.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *