Loty nad Polską mogą podrożeć

Lądowanie o zachodzie

Polska Agencja Żeglugi Powietrznej chce podnieść stawki opłat jednostkowych, które linie lotnicze płacą za przelot nad Polską. Plan ten wspiera rząd, a stawki mogą wzrosnąć o ok. 30 proc.

Plany zmiany stawek opłat jednostkowych potwierdzili w rozmowie z PAP przedstawiciele PAŻP i Ministerstwa Infrastruktury. Wiceminister odpowiedzialny za lotnictwo, Jerzy Szmit, powiedział, że odpowiedni wniosek wpłynął już do Komisji Europejskiej. Unijną organizację odpowiedzialną za zatwierdzanie stawek opłat jednostkowych jest Eurocontrol.

Stawki w Polsce miałyby wzrosnąć o 20-30 proc., co przełożyłoby się na wzrost przychodów PAŻP. Zgodnie z prawem, wpływy z opłat muszą być proporcjonalne do kosztów Agencji i muszą być przez nią wykorzystane. Nie mogą trafić np. do budżetu państwa. W 2013 r. (ostatnim, za który dostępny jest pełen raport roczny) opłaty trasowe przyniosły PAŻP ponad 624 mln zł przychodu, co stanowiło 86 proc. wszystkich wpływów Agencji.

Mamy dziś opłaty trzy razy niższe niż w Niemczech. Chcemy podnieść stawkę przynajmniej o 20-30 proc. Jesteśmy krajem tranzytowym, który powinien pobierać rzetelne, należne za to opłaty – powiedział cytowany przez PAP Jerzy Szmit, wiceminister infrastruktury.

Według niego PAŻP dzięki wyższym wpływom mogłaby wyszkolić więcej nowych kontrolerów i inwestować w infrastrukturę do zarządzania ruchem lotniczym.

Stawka opłaty jednostkowej we wrześniu w Polsce wynosi 33,92 euro. Unijna średnia to ponad 51 euro. Tańsze od Polski w Unii są tylko Irlandia, Łotwa, Bułgaria, Cypr i Malta. W Niemczech stawka opłaty wynosi 82,68 euro. Najdroższe kraj w Unii to Wielka Brytania (85,33 euro), a w Eurocontrol – Szwajcaria (104,59 euro).

Po podwyżce o 20-30 proc. polska stawka mogłaby wzrosnąć do 40-45 euro, czyli nadal byłaby niższa od średniej.
Niskie stawki opłat jednostkowych za przelot nad Polską wpływają nie tylko na niższe od potencjalnie możliwych wpływy PAŻP. Skłaniają też przewoźników do lotów nad naszym krajem nawet wtedy, gdy oznacza to niewielkie nadłożenie drogi. Kontrolerzy zrzeszeni w związku zawodowym już prawie dwa lata temu alarmowali, że prowadzi to do niebezpiecznego i niekorzystnego zatłoczenia przestrzeni powietrznej.
Według danych Eurocontrol, nad Polską odnotowano w sierpniu br. 75,9 tys. operacji lotniczych. Było to o 8,6 proc. więcej niż rok temu. Niemal 60 proc. wszystkich operacji to tylko przeloty nad Polską samolotów, które w kraju ani nie lądują, ani z niego nie startują.
źródło – pasażer.com

2 odpowiedzi do artykułu “Loty nad Polską mogą podrożeć

  1. ewak

    najlepsze jest to, że opłaty w Polsce są 3x niższe niż w Niemczech, a to loty z Niemiec są tańsze niż z Polski… zarabiają więcej, a mają tańsze loty…

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *