Czy LOT zacznie latać z Rzeszowa do USA?

30Województwo podkarpackie i prezydent Rzeszowa przeznaczą aż 45 mln zł na promocję regionu w liniach lotniczych. Jak czytamy w „Wyborczej”, część pieniędzy ma przekonać LOT do uruchomienia bezpośrednich lotów z Jasionki do USA. Jest to też ważny argument dla Ryanaira, który rozważa uruchomienie kolejnej bazy w Polsce.

Województwo podkarpackie już teraz intensywnie promuje się w liniach lotniczych – od 2014 roku Ryanair za czteroletnią promocję dostaje od podkarpackiego samorządu aż 30 mln PLN. W zamian irlandzka linia lata z Rzeszowa na 9 trasach.

Teraz wydatki na promocję mocno wzrosną. Jak czytamy w „Wyborczej”, urząd marszałkowski chce przeznaczyć na promocję województwa 27,5 mln PLN. Do tej kwoty trzeba doliczyć kolejne 17,5 mln PLN, które na promocję przeznaczy miasto Rzeszów. W sumie daje to 45 mln PLN przez najbliższe 5 lat. Decyzję w sprawie przekazania tej kwoty marszałkowi podejmą w tym tygodniu rzeszowscy radni.

Nie jest jeszcze powiedziane, które linie będą promowały Rzeszów i Podkarpacie. Urząd marszałkowski do końca roku chce rozpisać przetarg w tej sprawie.

Wydaje się jednak jasne, że lwia część pieniędzy trafi do Ryanaira, który już zapowiedział, że w przyszłym roku otworzy w Polsce 1 lub 2 nowe bazy operacyjne. Dla pasażerów z Jasionki taka decyzja oznacza znacznie więcej nowych tras.

„Wyborcza” pisze też, że według nieoficjalnych informacji część pieniędzy może też trafić do linii, która uruchomi bezpośrednie loty z Rzeszowa do USA. Tu pole manewru też jest niewielkie – jedynym przewoźnikiem, który byłby w stanie uruchomić taką trasę jest LOT.

LOT latał już sezonowo z Podkarpacia do Nowego Jorku w latach 2007-2010. Teraz narodowy przewoźnik przyznaje, że lotnisko i samorząd mocno zabiegają u niego o przywrócenie takiego połączenia, ale żadna decyzja w tej sprawie jeszcze nie zapadła i nie należy jej się spodziewać w najbliższej przyszłości.

źródło: fly4free.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *