Enter Air kupi nowocześniejsze Boeingi

enter-air

Polski przewoźnik czarterowy zmienił zamówienie samolotów od amerykańskiego Boeinga. Linia kupi dodatkowe cztery nowe boeingi 737 MAX 8 – dwa z nich to zamiana za starszej generacji maszyny typu 737-800, a dwa to wykorzystanie opcji na zakup. 

Enter Air ogłosił decyzję o rozbudowie floty o najnowocześniejsze boeingi 737 MAX 8 pod koniec 2015 r. Początkowo przewoźnik złożył zamówienie na dwa boeingi 737-800, dwa MAX-y i zabezpieczył dodatkowo dwie opcje na zakup najnowszych maszyn. Teraz Enter Air zdecydował się nie tylko wykorzystać opcje, ale i zamienić „osiemsetki” na MAX-y.

Samoloty tego typu mają większy zasięg oraz lepsze osiągi operacyjne, są tańsze w eksploatacji niż maszyny wykorzystywane przez nas obecnie. Co bardzo istotne, producent prognozuje, że będą o nawet 40 proc. cichsze od samolotów poprzedniej generacji. Wszystko to sprawia, że dzięki wprowadzeniu do floty nowego modelu, spodziewamy się wymiernych oszczędności i zwiększenia możliwości przewozowych Enter Air – powiedział cytowany w komunikacie prasowym Grzegorz Polaniecki, dyrektor generalny i członek zarządu Enter Air.

Enter Air podkreśla, że zmiana zamówienia nic go nie kosztuje, a przedpłaty na samoloty boeing 737-800 (opłacone dzięki debiutowi giełdowemu) zostaną zaliczone na poczet przedpłat na MAX-y.

Łącznie Enter Air oczekuje teraz na dostawę sześciu boeingów 737 MAX 8.
Pierwsze dwie maszyny zasilą flotę pod koniec 2018 r. Nie zdecydowaliśmy się na zakup samolotów z 2017 r., czyli pierwszego roku produkcji, ponieważ ich użytkowanie może być bardzo nieekonomiczne ze względu na początkowy brak zaplecza technicznego do ich obsługi w Europie. Oznacza to brak części zamiennych, narzędzi oraz certyfikowanego personelu do obsługi silników takich samolotów. Rozsądniej jest poczekać przynajmniej jeden rok z dostawą nowego typu samolotu – mówi Polaniecki.
Czarterowy przewoźnik przy okazji wprowadzania do floty nowych samolotów odświeży schemat malowania. Obecnie we flocie linii jest 18 maszyn: siedmiu boeingów 737-400 i 11 boeingów 737-800.
Nie wykluczamy zamówienia kolejnych boeingów 737 MAX 8, a także rozważamy wykorzystanie innych wariantów rodziny 737 MAX, jeśli warunki dostaw nadal będą atrakcyjne, a rynek będzie się rozwijał – dodał Polaniecki.
źródło – pasażer.com

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *