Madryt od podszewki

Przełom wiosny i lata tego roku naznaczony był u nas zintensyfikowaną liczbą podróży. Koniec maja to tydzień w Blanes k. Barcelony, koniec czerwca to trzy dni w Rzymie. Pomiędzy tymi podróżami wpadł nam jeszcze tydzień w Madrycie u rodziny. Pewnie mało kto odpuści taką okazję, kiedy ma noclegi za free. Urlop nie był problemem, mogę pracować zdalnie, więc wszystkie popołudnia i wieczory, a także weekend, mogliśmy poświęcić na intensywne zwiedzanie Madrytu.

PARK RETIRO

Jak się później okazało, nawet tydzień to mało, by poznać wszystkie wartościowe miejsca w stolicy Hiszpanii. Ogrom choćby parku Retiro przytłacza i czyni niewykonalnym poznanie go w całości w tak krótkim czasie. Ba, dowiedzieliśmy się nawet, że wielu mieszkańców Madrytu potrafi się w nim zgubić. Retiro zajmuje powierzchnię 120 hektarów, a więc porównywalną do kilkutysięcznego miasteczka.

01

02 03 04

Tyle zieleni w samym centrum Madrytu – że jeszcze nie sprzedano tego pod budowę biurowców? Przywodzi to na myśl Times Square w Nowym Jorku – i jak się okazało, na tym podobieństwa Madrytu do NYC się wcale nie skończyły. Kamienice przy Gran Via przypominają właśnie te z Nowego Jorku, budowane jeszcze przed erą drapaczy chmur. Masywne, majestatyczne, piękne.

05

06

07

17

CENTRUM MADRYTU

Centrum Madrytu nie da zamknąć się w określone ramy. Nie ma jednego, centralnego punktu w stolicy Hiszpanii, jak np. Wieża Eiffla w Paryżu. Cała masa placów, zabytki, pałace, pomniki, park, a nawet wąskie uliczki, mogą stać się celem wycieczki i zauroczyć. Dla każdego coś miłego! Co zauważyliśmy – Madryt wydaje się być bardzo architektonicznie spójnym miastem. Budynki stawiane w różnych epokach mają wspólne cechy, i to odróżnia Madryt od choćby Warszawy, gdzie co chwilę przeplatają się różne style, co niektórych gryzie. W Madrycie pod tym względem jest ład i porządek.

10

09

08

11

12

13

14

BEZPIECZEŃSTWO

Porządek jest także, jeśli chodzi o bezpieczeństwo na ulicach. Podczas tygodniowego pobytu w tym mieście nie spotkaliśmy ANI JEDNEGO człowieka, którego musielibyśmy omijać z daleka. Godzina 22, w Polsce w większości miast (poza ośrodkami studenckimi) ulice pustoszeją. Tutaj? Rodziny wychodzą z dziećmi posiedzieć na ławce, w ogódku piwnym czy w parku! Pełne poczucie bezpieczeństwa. Nie powiem, w Retiro spotkaliśmy kilka razy dealerów narkotyków, jednak oni również nie są nachalni. Po prostu, miasto radosnych, uprzejmych ludzi, i widocznie policja działa tak, jak należy. Ba – nie raz widzieliśmy scenki, kiedy funkcjonariusze pomagali turystom znaleźć coś na mapie, pomóc odnaleźć drogę, czy służyć radą. To się nazywa SŁUŻBA. Z pewnością do policjanta nikt nie powie tam „panie władzo”…

KOMUNIKACJA MIEJSKA

Najwygodniejszym i najszybszym środkiem transportu w Madrycie jest metro. Mapa opisana jest kolorami linii. W madryckim metrze nie da się zabłądzić, ponieważ wszystkie linie wykonują „kółko”, tzn. jeśli wsiądziesz na danej stacji, to w najgorszym przypadku za jakiś czas wysiądziesz w tym samym miejscu, ponieważ metro dojedzie do tej stacji znów. Odległości między stacjami nie są duże, w centrum jest ich sporo  co ułatwia przemieszczanie (w przeciwieństwie do np. Rzymu, gdzie czasem trzeba przebyć 20 minut drogi do najbliższej stacji). W Madrycie kursują także autobusy, oraz wszędobylskie taksówki. Kurs taxi z centrum na lotnisko to koszt ok. 30€, więc całkiem sporo jak na polską kieszeń. Polecamy zakup biletu t10 na metro, co jest najtańszym rozwiązaniem jeśli chcecie pobyć w Madrycie kilka dni. Koszt jednego przejazdu wynosi wtedy ok. 1,20€. Tutaj jedna uwaga – kiedy chcecie udać się metrem z lotniska do miasta, bądź w odwrotną stronę, na bramkach musicie uiścić dodatkową opłatę, tzw. „suplement”, a jego koszt to kilka euro.

NOCLEGI

Niestety, koszt noclegu w Madrycie stanowić będzie dużą część Waszego budżetu na wyjazd. Najtańsze noclegi nie raz potrafią kosztować od 100€ w górę, więc jeśli jedziecie grupą warto rozejrzeć się za apartamentem i podzielić koszt na więcej osób. Centrum roi się od hosteli, i łóżko w pokoju wieloosobowym też do najtańszych nie należy.

1 DZIEŃ W MADRYCIE

Właśnie ze względu na ceny noclegów, znajomym polecamy 1-dniową wyprawę do Madrytu. My mieliśmy ten przywilej, że zatrzymaliśmy się u rodziny, jednak nie każdemu jest to dane. W takim układzie polecamy poranny samolot z Berlina, i powrót tego samego dnia wieczorem. Na miejscu jest ok. 10 godzin na intensywne zwiedzanie, a więc sporo. Wystarczy na zobaczenie 6-8 najważniejszych atrakcji, obiad i odpoczynek. Jeśli potrzebujecie pomocy w ułożeniu planu, dajcie znać! Pomożemy 🙂

19

15

16

18

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *