Lotnisko Chopina obsłużyło 12-milionowego pasażera

chopin-okecie-airport-warszawa-lotnisko

Po raz pierwszy w swojej historii Lotnisko Chopina w Warszawie obsłużyło 12 milionów pasażerów. A to jeszcze nie koniec rekordowego roku.

Jubileuszowym, 12-milionowym pasażerem okazała się Anna Stando, która przybyła do Warszawy z Zurychu na pokładzie szwajcarskich linii lotniczych Swiss. W prezencie otrzymała kartę uprawniającą do rocznego wstępu do salonów Executive Lounge, a także pamiątkowe upominki od przewoźnika.

12-milionowy pasażer odprawiony już na początku grudnia to kolejny historyczny rekord warszawskiego portu, ale nie ostatni.

Ruch na Lotnisku Chopina rośnie bardzo dynamicznie i spodziewamy się, że cały rok 2016 zamkniemy wynikiem powyżej 12,5 mln obsłużonych pasażerów. W przyszłym roku będzie ich jeszcze więcej – nawet 14 mln – zapowiada Mariusz Szpikowski, dyrektor Lotniska Chopina.

Wzrosty ruchu przekładają się na coraz lepsze wyniki finansowe zarządzającego portem przedsiębiorstwa Porty Lotnicze. Zysk netto szacowany na koniec września tego roku przekroczył 200 mln zł i był aż o 40 proc. wyższy w porównaniu z tym samym okresem roku ubiegłego. Tak dobrej sytuacji finansowej przedsiębiorstwo nie miało od siedmiu lat.

Tak duża dynamika wzrostu skłania jednak również do poważniejszej refleksji na temat przyszłości Lotniska Chopina. Z danych Portów Lotniczych wynika, że szacowana dotąd na 22 – 25 mln pasażerów przepustowość portu jest czysto teoretyczna. Możliwości dalszego rozwoju są natomiast utrudnione.

źródło – lotnisko-chopina.pl

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *