Chińczycy zainwestują w PLL LOT?

pll lot

Szukamy inwestora dla LOT, a także perspektyw zacieśnienia współpracy na dalekowschodnim i europejskim rynku lotniczym – mówi PAP wiceszef MSP Mikołaj Wild, który będzie towarzyszył szefowi MSZ Witoldowi Waszczykowskiemu w czasie jego wizyty w Chinach pod koniec kwietnia.

Jak wyjaśnił wiceminister skarbu, w trakcie planowanej na 24-27 kwietnia wizyty w Chinach przewidziane są rozmowy z przedstawicielami chińskich środowisk gospodarczych, w tym z branży lotniczej.

– Kluczowe dla nas znaczenie ma utrzymanie tożsamości LOT. Mówimy zresztą nie tylko o poszukiwaniu inwestora, lecz także o perspektywach zacieśnienia współpracy na dalekowschodnim i europejskim rynku lotniczym. Pole dla wspólnych przedsięwzięć jest znaczne, a wchodzące w grę korzyści bardzo obiecujące dla każdej ze stron – powiedział PAP Wild.

Jak podkreślało wcześniej biuro prasowe MSP, w przesłanym PAP stanowisku skarb państwa powinien zachować kontrolę nad PLL LOT, a najlepszą opcją dla spółki wydaje się być pozyskanie inwestora finansowego. Zarząd PLL LOT przygotowuje nowy, kompleksowy plan dla spółki, który ma wyznaczyć najważniejsze kierunki rozwoju i pozwoli systematycznie budować jej wartość. Ma on dotyczyć m.in. analizy siatki połączeń.

Również w połowie kwietnia br. wiceminister skarbu Filip Grzegorczyk poinformował w Sejmie, że minister skarbu oczekuje na przedstawienie przez zarząd PLL LOT strategii spółki na najbliższe lata. – Opracowana i przyjęta w grudniu 2015 r. przez poprzedni zarząd strategia podlega obecnie weryfikacji. Zarząd zakłada przedstawienie radzie nadzorczej zaktualizowanej strategii na przełomie maja i czerwca – mówił Grzegorczyk.

Udziałowcami PLL LOT są: skarb państwa, który posiada 99,82 proc. akcji, TFS Silesia – 0,144 proc. akcji oraz pracownicy – 0,036 proc. akcji.

źródło: wyborcza.biz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *