Boeingi 737 MAX 8 dołączą do floty LOT-u

boeing-737-max

LOT wybrał Boeingi 737 MAX 8 do rozbudowy swojej floty. W przyszłym roku polski przewoźnik, jako jedna z pierwszy linii lotniczych na świecie otrzyma pierwszego Boeinga 737 MAX.

W pierwszej połowie 2016 roku flotę LOT-u zasilą również Boeingi 737-800 NG. Pierwszy Boeing 737 MAX 8 trafi do LOT-u w listopadzie 2017 roku, drugi miesiąc później. W sumie do 2020 roku LOT zakontraktował leasing 6 maszyn tego typu oraz opcję leasingu kolejnych pięciu. Samoloty przylecą prosto z fabryki Boeinga, a ich dostawcą będzie firma Air Lease Corporation.

Boeingi 737 MAX 8 będą w stanie przewieźć 186 pasażerów, a wnętrze kabiny ma przypominać dreamlinera, między innymi dzięki z dużym schowkom na bagaż, oraz oświetleniu. Każdy foteli będzie miał dostęp do gniazdka elektrycznego.

Boeing 737 MAX 8 to samolot ekonomiczny, podobnie jak dreamliner oszczędny w zużyciu paliwa.

– Im mniejsze ponosimy koszty operacyjne, tym jesteśmy w stanie zaoferować atrakcyjniejsze ceny biletów. Żaden inny samolot wąskokadłubowy nie umożliwia nam tego tak bardzo jak właśnie nowy 737 MAX 8. Samolot jest o 7 proc. lżejszy od swojego poprzednika a silniki, które spalają mniej paliwa, emitują mniej dwutlenku węgla i emitują o 4 proc. mniej hałasu. Koszt operacyjny w przeliczeniu na pasażera jest, o co najmniej 8 proc. niższy od jakiejkolwiek konkurencyjnej maszyny na rynku. Dodatkowo Boeing 737 MAX 8 pozostawia realnie mniejszy odcisk na środowisku naturalnym – dodaje Milczarski.

By jak najszybciej uzupełnić flotę samolotów wąskokadłubowych, oprócz Boeingów 737 MAX 8 LOT pozyskał również 4 Boeingi 737-800 NG. Ich dostawa rozpocznie się już kwietniu przyszłego roku.

– Uzupełnienie braków we flocie samolotów wąskokadłubowych było naszym największym wyzwaniem. Mimo, iż nowe Boeingi 737 MAX 8 otrzymamy w rekordowym tempie, potrzebne nam są dodatkowe maszyny, które będziemy mogli wykorzystać już w nadchodzącym sezonie letnim – mówi Rafał Milczarski.

Samoloty Boeing 737-800 NG, które wyleasinguje LOT, także zabiorą na pokład 186 pasażerów. Leasingodawcą maszyn jest firma AerCap. A LOT zagwarantował sobie opcję wymiany maszyn 737-800 NG na 737 MAX 8 w trakcie całego okresu leasingu.

Decydując się na powiększenie floty o maszyny średniego zasięgu LOT brał pod uwagę trzy oferty – Bombardiera i jego maszyny CSeries, Airbusy A320 neo oraz Boeingi 737 MAX. Ostateczny wybór padła na Boeinga. Rafał Milczarski zapytany przez „Rzeczpospolitą”, dlaczego zdecydował się na taki właśnie wybór powiedział: Bo oferta Boeinga była najbardziej atrakcyjna. A jej warunki kilkakrotnie lepsze od oferowanych przez Airbusa.

źródło – www.rp.pl

Odpowiedź do artykułu “Boeingi 737 MAX 8 dołączą do floty LOT-u

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *