(Aktualizacja) Katastrofa samolotu na Malcie. Żaden z pasażerów nie przeżył.

maltakatastrofa

Pięć osób zginęło w katastrofie małego samolotu pasażerskiego Metroliner na międzynarodowym lotnisku na Malcie.

Według nieoficjalnych informacji na pokładzie maszyny byli unijni urzędnicy z agencji Frontex, zajmującej się m.in. ochroną granic zewnętrznych Wspólnoty. Przedstawiciele Frontex zaprzeczają jednak, by rozbity samolot należał do agencji.

Maszyna rozbiła się w pobliżu pasa startowego lotniska Luqa na Malcie. Samolot po starcie przekręcił się na prawe skrzydło i zderzył z ziemią, momentalnie stając w płomieniach. Na miejsce natychmiast wysłano ekipy ratunkowe i strażaków, którzy pokryli wrak pianą, by powstrzymać pożar. Nikt nie przeżył katastrofy. Nie ma dotychczas informacji o narodowości ofiar.

Maszyna miała lecieć do miasta Misurata w Libii. Metroliner to amerykański dwusilnikowy samolot pasażerski, mogący zabrać do 10 pasażerów. Według doniesien mediów, samolot był wynajmowany agencji Frontex przez Luksemburg, ale Frontex zaprzecza, by na pokładzie byli urzędnicy agencji.

Aktualizacja:
Według pierwszych, niepotwierdzonych informacji, którą podały miejscowe media, na pokładzie luksemburskiej maszyny byli unijni urzędnicy z agencji Frontex, zajmującej się m.in. ochroną granic zewnętrznych Wspólnoty. Informacje te jednak nie potwierdziły się. Przedstawiciele Frontex zaprzeczyli, by rozbity samolot należał do agencji. „Samolot, który w poniedziałek rozbił się na Malcie, nie został wysłany przez Frontex” – poinformował na Twitterze rzecznik unijnej agencji ochrony granic dodając, że w wypadku „nie uczestniczył żaden pracownik Frontexu”.

Szefowa unijnej dyplomacji Federica Mogherini napisała na Twitterze, że w wypadku „nie uczestniczył żaden unijny przedstawiciel”, a sam lot „nie miał związku z jakimikolwiek działaniami Unii Europejskiej”.

Według agencji Reutera, która powołuje się na źródła wojskowe na maltańskim lotnisku, wszystkie pięć ofiar wypadku to obywatele francuscy.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *